"Knowledge Sharing" W Praktyce — Jak skutecznie Dzielić Się Wiedzą W Zespole?
Prezentacje i knowledge sharing w IT. Dowiesz się, dlaczego warto dzielić się wiedzą w zespole programistycznym oraz dlaczego dzielenie się wiedzą jest ważne.
Tym razem chciałbym Ci przedstawić temat związany z dzieleniem się wiedzą w zespole i budowaniem małej społeczności w szeregach właśnie Twojego zespołu. Inicjatywa, o której będę mówił, może moim zdaniem mieć spory wpływ na kulturę organizacyjną w zespołach developerskich. Roboczo nazywam ją prezentacjami, ale z pewnością można by pokusić się tutaj o znalezienie ciekawszej nazwy własnej.
Co Cię czeka:
- ✅ Zarys pomysłu prezentowania wiedzy.
- ✅ Ogólne porady w kontekście przygotowań.
- ✅ Przykłady tematów.
- ✅ Jak możesz na tym skorzystać.
- ✅ Materiały, które mogą być dla Ciebie pomocne.
O czym dokładnie mowa?
Chodzi tu o rozwój i pobudzanie zespołu do dyskusji, używając do tego dzielenia się wiedzą w formie krótkich prezentacji na różne tematy. W świecie IT gromadzenie wiedzy, a następnie dzielenie się nią jest czymś zupełnie normalnym. Widać to na co dzień. Mamy przecież dostęp do niezliczonej liczby blogów, konferencji czy darmowych tech talków. Ludzie IT żyją przekazywaniem wiedzy i każdy wie, że warto to robić.
Istnieje spora szansa, że taką inicjatywę już masz u siebie w zespole i trochę mniejsza, że nie bierzesz w niej czynnego udziału. W takim przypadku celem tego artykułu będzie nakłonienie Cię, abyś to zmienił. 😎
Jak to wygląda w praktyce?
Wybierasz jakiś temat i prezentujesz go zespołowi. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to jakiegoś rodzaju szkolenie, podczas którego przedstawiasz swoją wiedzę. Miejsce? W zasadzie dowolne choć rekomenduję, żeby spotkanie odbyło się w biurze. Będziesz miał zdecydowanie większą szansę na uzyskanie feedbacku o Twojej prezentacji. Będziesz widział reakcje ludzi w czasie rzeczywistym. Jest również większa szansa na pobudzenie zespołu do dyskusji.
Wiem natomiast, jak wygląda rzeczywistość. Dzisiaj w większości pracujemy zdalnie, więc "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma", więc zdalny przeprowadzony knowledge sharing też spełni swoje zadanie.
Niezależnie od tego, w jakiej formie zostanie przeprowadzona sesja, to rezultacie i tak zyskujesz szacuneczek, polepszasz swoje umiejętności prezentacji, a przygotowując się do spotkania, dodatkowo pogłębiasz wiedzę, z tematu, który będziesz przedstawiał. W konsekwencji umacniasz swoją pozycję w zespole.
👉 Same zalety!
Co możesz przedstawić?
W zasadzie to każdy temat, który jest związany z codziennością Twojego zespołu.
Tematy związane z technologią np. używanym przez was językiem programowania, używanym w zespole frameworkiem będą jak znalazł. Możesz śmiało opowiadać tutaj o nowinkach w nowych wersjach, wskazówkach czy dobrych praktykach, które ostatnio Cię zaciekawiły. Miej na uwadze, że każda z takich informacji może być potencjalnie czymś kompletnie nowym dla członków Twojego zespołu.
Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania problemów w Twoim projekcie. Oznacza to, że jest to idealne miejsce, żebyś pochwalił się rozwiązaniem trudnego, ciekawego problemu podczas implementacji ostatniej funkcjonalności. To będzie jedna z tych rzeczy, która może być niesamowicie istotna na członków zespołu. Istnieje szansa na to, że rozwiązałeś coś, co nurtowało Twoim kolegów i koleżanki.
Równie dobrze możesz pokazać swoje nieszablonowe podejście do implementacji jakiejś części kodu.
To nie musi być temat na nagrodę Nobla.
Nie musi to być wcale jakiś niesamowicie wychuchany kawałek kodu, wręcz przeciwnie. Możesz równie dobrze pokazać dwie czy trzy linijki kodu, więc jeśli jesteś dumny z tego, co stworzyłeś, to masz dobrego kandydata na temat prezentacji.
W tym wszystkim chodzi o pobudzenie do dzielenia się wiedzą, więc nie staraj się szukać tematów, które jakościowo nadałyby się na wystąpienie TEDx.
Częstotliwość i długość spotkań. Czy potrzebujesz boarda?
Miejsce z listą zaplanowanych tematów zdecydowanie się przyda. Tak jak pisałem w przypadku dev meetingów (link poniżej) warto mieć jakąś łatwo dostępną tablicę (Trello lub jakiś arkusz kalkulacyjny), na której osoby chętne mogą wpisać temat, który chcą następnym razem przedstawić. Ułatwi to zarządzanie wiedzą i proces samej inicjatywy. Przy okazji w ten sposób zbudujecie archiwum tematów, co w konsekwencji będzie bardzo motywujące, jeśli trochę się ich zbierze.
Jedna sesja na miesiąc.
Nie ma sensu robić zbyt częstych spotkań. Myślę, że jedna sesja w miesiącu w zupełności wystarczy. Szczególnie na samym początku wprowadzenia tej inicjatywy do zespołowej codzienności. Zbyt duża częstotliwość może być trudna do utrzymania. Choćby ze względu na to, że mogą pojawić się trudności z planowaniem tematów do prezentowania, co prowadzić może do przekładania spotkań a w rezultacie do anulowania całości.
Z czasem możecie oczywiście wpłynąć na częstotliwość spotkań. W zależności od ilości tematów i zadowolenia zespołu.
To nie może być długa sesja. Zalecałbym zacząć od spotkań opiewających na 45/60 minut. W zupełności wystarczy, żeby przedstawić dwa/trzy tematy i zachować dynamikę spotkania.
Będę wdzięczny, jeśli wypełnisz anonimową ankietę o mailingu. Możesz w niej wyrazić opinie o treściach, które do Ciebie wysyłam.
To dla mnie duża pomoc, więc będę wdzięczny za sugestie.
https://forms.office.com/r/yH2en10max
Jak możesz skorzystać na dzieleniu się wiedzą?
Jako propagator tego typu inicjatyw będziesz zwiększał swoją pozycję jako osoby otwartej na dzielenie się wiedzą. Im częściej będziesz widoczny przy aktywnościach zespołu, tym bardziej ta pozycja będzie się umacniać.
Zwróć uwagę, że przy każdej sytuacji, kiedy będziesz musiał przedstawić jakiś temat, musisz się do niego dodatkowo przygotować. Istnieje spora szansa, że zauważysz coś nowego, wpadniesz na dodatkowe rozwiązanie lub ulepszenie już obecnego. To jest po prostu naturalna konsekwencja dodatkowej pracy nad tematem.
Przy okazji prezentacji ludzie zadadzą Ci pytania lub podrzucą jakąś myśl, która może zaowocować nową aktywnością, ulepszeniem Twojego pomysłu lub nawet dowiesz się, że problem, który rozwiązałeś, został już przez kogoś rozwiązany. Cóż i tak bywa. 🤷♂️
Przykłady
W ramach inspiracji poniżej zaproponowałem Ci kilka przykładów tematów, które możesz przygotować na takie spotkanie.
- Problem, który rozwiązałeś w projekcie w ostatnim czasie.
- Nowości w ostatniej wersji używanego przez Was frameworka czy języka programowania.
- Dobre praktyki programistyczne, na które natknąłeś się podczas przeglądania Internetu.
- Krótka recenzja/podsumowanie książki, która może być wartościowa dla innych.
- Propozycja rozwiązania nurtującego zespół problemu. Tutaj możesz nawet pokusić się o przygotowanie PoC (proof of concept).
- Przedstawienie ciekawej dyskusji podczas jednego z ostatnich code review.
- Wprowadzenie do jakiejś biblioteki, która mogłaby być użyta w Waszym projekcie. Przedstawienie podstaw jej działania.
- Opis ważnego wydarzenia w branży np. podsumowanie konferencji ważnego z perpektywy zespołu giganta technologicznego.
Umiejętność prezentacji.
Umiejętność prezentacji i wystąpień publicznych jest ważna dla Twojego rozwoju. Nie jest potrzebna tylko podczas wystąpień na konferencjach branżowych. Uzbrojony w odpowiednią wiedzę z zakresu prezentacji ułatwisz sobie codzienność w zespole i ogólnie w branży IT.
No bo popatrz...
Klienci
W pracy spotykamy się z klientami i nierzadko musimy im przedstawić wynik naszej pracy. Każdy z nich jest inny. Jeśli jednak będziesz wiedział, w jaki sposób dokładniej zrozumieć ich potrzeby i jak im przedstawić wynik działań to zyskasz ich przychylność. Byłoby świetnie wiedzieć, jak robić to w świadomy sposób.
Rekrutacja
Co jakiś czas zmieniamy pracę. Podczas rekrutacji umiejętności prezentacji i przedstawienia siebie w jasny i zgrabny sposób mają ogromne znaczenie. Co wpływa na zwiększenie szanse na sukces.
Codzienność projektowa
Umiejętności prezentacji przydadzą Ci się podczas sprint review czy różnych sesji demo dla klientów. Możesz poprawić swoją pewność siebie podczas różnej maści spotkań: daily, dev meeting czy właśnie to o czym dzisiaj rozmawialiśmy: prezentacje techniczne dla zespołu.
Większa świadomość w kontekście prezentacji pozwoli Ci również na pracę nad rozwiązaniem problemu klątwy wiedzy. Czyli zjawiska polegającego na tym, że zdarza się nam nie umieć właściwie wyjaśnić swoich pomysłów i myśli, bo pewne sprawy wydają nam się oczywiste. A nie konieczne takie są dla drugiej strony.
Jak widzisz, jest sporo korzyści płynących z pracy nad umiejętnościami prezentacji. Jest ich z pewnością jeszcze więcej, ale liczę, że te, które wymieniłem, przekonały Cię do nauki.
Materiały
Na koniec podrzucam Ci materiały, które mogą być dla Ciebie pomocne (dla mnie były i nadal są), aby zrozumieć jak lepiej prezentować. Skupiłem się głównie na jednej osobie. Cały na biało wchodzi Kamil Kozieł.
Pomógł mi zrozumieć wiele zagadnień, więc mam nadzieję, że i Tobie pomoże. 🔥
Kanał Przygody Przedsiębiorców i udział Kamila Kozieła
Część 1
Część 2
Marek Jankowski i jego podcast Mała Wielka Firma z gościnnym udziałem Kamila.
Kamil Kozieł i jego kurs 4 Warstwy Prezentacji (kurs).
Jeśli chciałbyś bardziej skupić się na rozwoju swoich umiejętności prezentacyjnych, to mogę Ci z pełną świadomością polecić kurs Kamila. Kosztuje niemało, więc spróbuj przekonać swojego pracodawcę, aby taki kurs dla Ciebie zakupił. Korzyści jednak są tego zdecydowanie warte. Uważam, że to jeden z lepszych kursów do których mam dostęp.
Sprawdź jednak wcześniej "jak leży" Ci Kamil, oglądając podlinkowane wcześniej materiały na YouTube.
💙 Tyle na dzisiaj! Dziękuję
Jeśli podobają Ci się treści, które tworzę, to podeślij informację o moim newsletterze innym osobom. Dziękuję!
👉 Moja książka o Flutterze.
Moja książka "Flutter. Podstawy" ujrzy światło dzienne na jesień tego roku. Trwają ostatnie szlify po stronie wydawcy. Jeśli Flutter Cię interesuje, to odsyłam Cię na stronę wydawnictwa Helion, gdzie już teraz możesz zapisać się na listę oczekujących.